tradiční výrobce měřicí techniky
English Česky Africa China Español Français Magyar Polski Sweden USA UAE

S COMETem až do vesmíru - případová studie

Projekt výpuštění meterologického balonu do výšky 30km

10-11-2014

Projekt vypuštění meteorologického balónu napuštěného heliem do oblasti označované jako near space nebo také blízký vesmír. Je to část zemské atmosféry, která leží mezi 20 a 100 km nad hladinou moře. Zemská atmosféra se skládá z troposféry, stratosféry, mezosféry a termosféry.

Inspirací pro vznik projektu byly fotografie Země z vesmíru. Cílem bylo dostat se do výšky alespoň 30 km a pořídit fotografie a videa během letu.

Blog - http://tt7hab.blogspot.cz/
Flickr galerie - https://www.flickr.com/photos/127852569@N08/sets

 


Kompletní záznam extérní teploty, kterou datalogger naměřil. V grafu jsou vyznačeny nejzajímavější body. Křivka obsahuje i záznam teploty během příprav a následně i po přistání, kdy box ležel na poli, včetně cesty autem zpět až do vypnutí zařízení.
 


Rekonstrukce trajektorie balónu na základě přijatých dat. Balón startoval v Rožnově pod Radhoštěm, nejvyššího bodu 34396m dosáhl nad Mořkovem, kde balón prasknul, a následně se snesl až do Jindřichova 34km od místa startu.


Kompletní složení nákladu. Box a většina dílů byla vyřezána z polystyrénu a obalena malířskou páskou. V boxu byl datalogger k záznamu teploty, fotoaparát naprogramovaný k střídavému focení a natáčení a transmitér s GPS modulem naprogramovaný k vysílání aktuální polohy balónu.

 
Autor případové studie po přesunu k vesnici Vysoká. Za příznivého počasí toto místo poskytuje výhled na celé území, kde bylo očekáváno přistání. Dále jsou na fotce anténa a notebook využívaní k příjmu dat z balónu.


Poslední okamžiky před vypuštěním.
Pod balónem lze vidět zavěšený padák, na kterém se box bude snášet k zemi po prasknutí balónu.

 


Foto ve výšce 700m - pohled na Rožnov pod RadhoštěmFoto ve výšce 1400m - pohled na Rožnov pod Radhoštěm

 


Foto ve výšce cca 6km


Foto ve výšce cca 15,7km

 


Foto ve výšce cca 16,7km


Foto ve výšce cca 20,3km

 


Foto ve výšce cca 23,5km


Foto ve výšce cca 23,5km - na fotografii je viditelný Měsíc

 


Foto ve výšce cca 26km - Slunce zachyceno během rotace boxu


Foto z nejvyšší dosažené výšky - 34396m